Atrakcje w Kazimierzu Dolnym
Zapraszamy do korzystania z dodatkowych atrakcji organizowanych przez Hotel *** Villa Bohema w Kazimierzu Dolnym:
- zwiedzanie Kazimierza z przewodnikiem
- przejażdżka jeepami lub bryczkami po wąwozach
- rejsy statkiem po Wiśle
- DJ z karaoke
- muzyka na żywo
- koncerty organowe w Kościele Farnym
- występy zespołów muzycznych
- wieczory tematyczne z degustacją wina
- pokazy tańca towarzyskiego
- wspólne gotowanie
- grille i ogniska
Podczas pobytu w Kazimierzu Dolnym koniecznie trzeba odwiedzić oferowane przez miasto atrakcje. Znajdują się tutaj ważne dla kultury renesansowej budynki i zabytkowe obiekty. Przedstawiamy pięć najważniejszych miejsc, które każdy musi zobaczyć spędzając weekend w Kazimierzu Dolnym.
1. Kazimierzowski Rynek – należy do najliczniej odwiedzanych przez turystów miejsc. W jego centrum stoi zabytkowa, charakterystyczna dla miasteczka studnia. Rynek otoczony jest pięknymi, zabytkowymi kamieniczkami, utrzymanymi w jak najlepszej renesansowej krasie. Tutaj też można zjeść pyszny obiad, wypić dobrą kawę, zjeść smaczne lody czy też kupić symbol Kazimierza, czyli wypiekanego z ciasta kogucika. Po ten wypiek, jak i kazimierzowskie krówki do najlepszych, tradycyjnych cukierni ustawiają się bardzo długie kolejki.
2. Zespół zamkowy – tworzą ruiny królewskiego zamku z XIV wieku, wznoszące się na nadwiślańskiej skarpie oraz monumentalna baszta. Z góry można podziwiać piękne widoki na całe miasto i rozlewisko Wisły.
3. Średniowieczna fara – kościół św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja – zachowany w renesansowym styli położony jest na wzgórzu tuż obok rynku. Na szczególną uwagę zasługują rokokowe konfesjonały oraz najstarsze, zachowane w całości w Polsce organy.
4. Muzeum Nadwiślańskie – usytuowane w zabytkowym renesansowym spichlerzu zbożowym, posiada zbiory ponad 20 tysięcy eksponatów z zakresu historii, przyrody, etnografii, sztuk pięknych oraz rzemiosła artystycznego.
5. Dzwonnica – zbudowana pod koniec XVII wieku na podwalinach średniowiecznej wieży mieszkalnej, stanowi obecnie miejsce bytowania jedynego w Polsce Muzeum Sztuki Złotniczej. Znajdują się tutaj bogate zbiory m.in. biżuterii, sreber stołowych i wyrobów kościelnych.
Renesansowa perła Lubelszczyzny, kogut i wąwozy – atrakcje Kazimierza Dolnego
Kazimierz Dolny – malownicze miasteczko o niepowtarzalnym uroku, położone nad Wisłą. Niegdyś był on magnesem dla ludzi sztuki, dziś przyciąga również rzesze turystów. Jest to idealne miejsce nie tylko do spotkania z historią, ale do aktywnego odpoczynku w bliskim kontakcie z naturą. Kazimierz Dolny bywa nazywany też „Małym Gdańskiem”. Zachwyca starówką otoczoną kupieckimi kamienicami w stylu renesansowym.
Odwiedzając to miasteczko, warto zobaczyć przede wszystkim:
- kamienice mieszczańskie: Przybyłów, Białą, Gdańską i Celejowską,
- ruiny zamku wzniesionego z nakazu Kazimierza Wielkiego,
- kościoły: farny (z najstarszymi w Polsce organami późnorenesansowymi), św. Anny, Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, klasztor Reformatów,
- pozostałą po licznej społeczności żydowskiej Synagogą, gdzie obecnie można nocować,
- Jatki Koszerne – miejsce dawnego rytualnego uboju i handlu mięsem,
- liczne muzea np. Sztuki Złotniczej, Nadwiślańskie, Przyrodnicze.
Punkty widokowe w Kazimierzu
Szukając wytchnienia i niezapomnianych wrażeń, warto udać się na jeden z punktów widokowych i stamtąd podziwiać wspaniałą perspektywę:
- Góra Trzech Krzyży – strome, kamienne schodki prowadzą do jednej z najważniejszych atrakcji tego miasteczka. Na szczycie czekają nie tylko krzyże z drewna postawione na pamiątkę ofiar epidemii cholery, ale też przepiękny widok na panoramę miasta i jego okolic oraz Małopolski Przełom Wisły.
- Albrechtówka – z jej wapiennego stoku można podziwiać Równinę Radomską, Małopolski Przełom Wisły, a także Mięćmierz – starą wieś flisacką a obecnie azyl artystów z Lublina i Warszawy.
- Baszta – najstarszy zabytek miasta, wybudowany z charakterystycznego wapienia, góruje nad Kazimierzem, a roztacza się z niej widok, według wielu opinii, najpiękniejszy w Polsce.
Specjalny punkt programu – wąwozy
W tym miejscu Wisła jedyny raz w Polsce przebija się przez Wyżynę Lubelską i Małopolską.
Stąd wzięły się malownicze skarpy nadwiślańskie, a w nich największy skarb miasteczka – klimatyczne, lessowe wąwozy, dzięki którym Kazimierz Dolny jest prawdziwym unikatem nie tylko na skalę Polski, ale i Europy.
Najbardziej znane z nich to m.in.
- Korzeniowy Dół,
- Norowy Dół,
- Plebanka,
- Małachowskiego.
Pobliskie wąwozy można obejrzeć, planując niezapomnianą wyprawę jeepem lub podczas zwiedzana Kazimierza nocą, przejść jednym z nich przy blasku pochodni.
Szlakiem kazimierskich spichlerzy
Kazimierz bogacił się na handlu i przywilejach. Leżał w środku wodnego szlaku handlowego łączącego Pomorze z Małopolską i był punktem przeładunkowym. Z tego czasu pochodzą eleganckie budynki – spichlerze – usytuowane wzdłuż Wisły. Odwiedzając Kazimierz Dolny, warto zaplanować wycieczkę szlakiem tych nadrzecznych magazynów zbożowych z XVI i XVII wieku.
Obecnie odrestaurowane spełniają inne funkcje. Przekształcono je w hotele, zaplecze dla pobliskiego campingu, pensjonat, schronisko turystyczne czy siedzibę Muzeum Przyrodniczego. Z 60-ciu przetrwało tylko 11 i te nadal zachwycają architekturą i bogatymi zdobieniami w stylu renesansowym.
Kazimierz Dolny na spokojnie
Po aktywnym zwiedzaniu interesujących obiektów zabytkowych, często pojawia się potrzeba odpoczęcia od tłumu turystów. Można wtedy wybrać się na spacer Bulwarem Nadwiślańskim lub poobserwować zachód słońca nad stawami hodowlanymi, odległymi o kilka kilometrów od miasteczka.
Kazimierz Dolny o zmierzchu
Podczas nocnego spaceru po ulicach, podziemnych korytarzach czy Wąwozie Korzeniowym można spotkać inny świat, inną historię, inne emocje. Legendy opowiadane przez przewodnika przy świetle pochodni gwarantują niezapomniane przeżycia. Kazimierz Dolny - atrakcje każdego dnia oraz wieczora.
Oferta kulturalna
Najpiękniejsze miasteczko Polski przyciąga nie tylko mnóstwem obiektów do zwiedzania, ale też interesującymi imprezami kulturalnymi, takimi jak:
- Festiwale – „Dwa Brzegi” i „Lato Filmów”,
- Letnie Wieczory Muzyczne,
- Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych,
- Rajd Starych Samochodów.
To wyjątkowe miasto na Lubelszczyźnie warte jest odwiedzin - atrakcji jest na prawdę dużo. Klimat tworzą nie tylko zabytki, ale i walory krajobrazowe.
Nieważne, czy będzie to dłuższy urlop, czy weekend we dwoje, przed wyjazdem trzeba koniecznie spróbować tradycyjnego kazimierzowskiego koguta upieczonego z drożdżowego ciasta i odbyć rejs statkiem po Wiśle. Każdy, kto tu raz zawita, zrozumie fascynację tym niezwykłym miejscem.